Potwór, czy tylko złudzenie?

Okładka Daily Mail ze zdjęciem potwora z Loch Ness

JEZIORO TAJEMNIC. W Szkocji od lat trwa spór o istnienie słynnego Nessie z jeziora Loch Ness. Po naszej publikacji o „potworze” z jeziora Drawsko również wybuchła dyskusja.

Czy czaplinecka historia o ogromnym jesiotrze (lub jesiotrach) może być oparta na złudzeniu optycznym? Takiego zdania jest regionalista Zbigniew Januszaniec z Czaplinka. Zwrócił on uwagę na fragment relacji dotyczący zimowych obserwacji potwora. Według niej „zimą, spomiędzy pęknięć w lodzie na kilka sekund wyłaniało się coś, co nie mogło być grzbietem zwykłej ryby.”

Oto spostrzeżenia Pana Zbigniewa, które nadesłał na pocztę elektroniczną Akcji:

– W czasie pękania lodów jezioro Drawsko staje się scenerią wielu niecodziennych zjawisk. Zaczyna się od „lodowego koncertu”. Gdy gruba, niepokryta śniegiem skorupa lodowa pod wpływem promieni słonecznych zaczyna pękać – każdemu pęknięciu towarzyszy specyficzny odgłos. Odgłosy te zlewają się nieraz w jeden ciągły dźwięk rozchodzący się po jeziorze niczym „jeziorna muzyka”. Jeszcze ciekawiej robi się, gdy w końcu zimy połamane kawałki lodu spychane są przez fale w kierunku brzegu. Masa składająca się z milionów lodowych odłamków faluje, a kawałki lodu uderzając o siebie wytwarzają dźwięki przypominające „koncert dzwonków”. Zjawisko to zawsze robi duże wrażenie na obserwatorach, których jest jednak w porze topnienia lodów raczej niewielu, bo pogoda wtedy z reguły nie sprzyja spacerom. Jeżeli w kołysanej przez fale lodowej masie tkwi niesiony przez fale pień drzewa – odsłania się on co pewien czas i może pobudzać wyobraźnię obserwatorów, którzy zaskoczeni „lodową muzyką” ze zdziwieniem stwierdzają, że wśród rozedrganych lodowych cząstek z wody wynurza się co pewien czas coś, co bez wątpienia nie jest rybą.

Paz Zbigniew dodaje też, że w wykazie największych okazów złowionych w jeziorze Drawsko znajdują się m.in.  kilkunastokilogramowe szczupaki. Rekord należy do Stanisława Hojdysa z Czaplinka, który w roku 1956 złowił w jez. Drawsko szczupaka o wadze 19 kg.

Dziękujemy za tę opinię. Interesującym byłoby znalezienie racjonalnego wytłumaczenia na pytanie, dlaczego zdarzało się, że łodzie rybackie były ciągnione przez sieci. Sprawę ostatecznie mogłoby wyjaśnić odnalezienie szczątków drawskiego jesiotra. O „potworze” nie słychać od połowy lat 60-tych XX w…

Zdjęcia: Z. Januszaniec

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują