Maleńka wysepka z dużą zagadką

JEZIORO TAJEMNIC. Czy trzcinowa wysepka znajdująca się na jeziorze Drawsko skrywa zagadkę z czasów średniowiecza? W jej pobliżu widziano sterty rozrzuconych cegieł które mogą mieć nawet kilkaset lat. Płycizna tuż pod lustrem wody, to w rzeczywistości ogromna podwodna góra o rozmiarach boiska piłkarskiego.

– Otóż, mniej więcej po środku lustra wody, nieco na północ od północnego skraju Bielawy, jest wyspa trzcinowa – relacjonuje swoje przygody Marek Halter, wieloletni redaktor prestiżowych pism wodniackich i znawca tematyki żeglarskiej. – Głębokość w tym miejscu jest nie większa niż 1 m (ponieważ rosną tam trzciny). W pobliżu tej wysepki znaleziono zatopioną stertę cegieł. Nie znalazłem opisu szczegółowego tej sytuacji. Znam to miejsce z opowieści człowieka, z którym pływałem (Pan Marek zbierał materiały do artykułu nt. jeziora Drawsko do prasy żeglarskiej). Widoczność w wodzie była zbyt słaba, abym mógł dokładnie je zobaczyć. W moim przekonaniu należałoby dokładnie przebadać to miejsce tym bardziej, że jest to na małej głębokości. Jeżeli cegły są, to jest też możliwość, że w pobliżu jest łódź, na której były przewożone – chyba na Bielawę. Sądzę, że należy dobrze przeszukać tę okolicę, bo jest to dość duża górka podwodna z kilkoma płyciznami do 05 m, oczywiście zależnie jaki jest poziom wody w jeziorze. Może też być tak, że górka z cegłami została porośnięta przez trzciny. Wymiar wierzchołka tej górki wg. najstarszej mapy jaką mam wynosi w linii południkowej ok. 100 m, a szerokości ok. 30 m. czyli wymiar boiska piłkarskiego.

Co ciekawe, nie jest to pierwszy sygnał na temat tej okolicy. Pierwszy raz usłyszeliśmy o ceglanych znaleziskach w tamtym miejscu po konferencji popularno-naukowej „Jezioro Drawsko – Jezioro Tajemnic”, która odbyła się 23 stycznia 2016 r. w czaplineckim LO. O sprawie poinformował Ekipę „Jeziora Tajemnic” Zbigniew Januszaniec, regionalista z Czaplinka, który usłyszał tę historię podczas kuluarowych rozmów. Według zasłyszanej tam relacji, cegły mają być całe, a ich rozmiary i struktura wskazują że są bardzo stare, może nawet średniowieczne.

– Cegły leżą zarówno na płyciźnie jak i na zboczu podwodnej „górki”. Płycizna ta ma zaledwie (wg załączonego fragmentu mapy jeziora) 0,9 m chociaż otaczają ją głębie sięgające nawet do 25 m. Płycizna jest widoczna z daleka, gdyż ma postać kępy trzcin.

Pan Zbigniew załączył także fragment mapy jeziora Drawsko z zaznaczoną czerwoną strzałką płycizną z kępą trzcin, gdzie mają leżeć zatopione stare cegły. Być może uda się zbadać tę okolicę w niedalekiej przyszłości.

Sponsorzy nagród

Przyjaciele

Patronat nad akcją sprawują