JEZIORO TAJEMNIC. W najbliższy weekend „Explorersi” przyjrzą się bliżej kolejnej zagadce jeziora Drawsko. Położona w pobliżu Starego Drawska Zatoka Ptasia ma kilka wysp i jest stosunkowo płytka (ok. 5 – 10 m), co umożliwia nurkowanie na praktycznie każdym poziomie zaawansowania. Poszukiwacze zabiorą ze sobą sonar, aby zbadać sygnał o zatopionym jachcie.
Nurkowie tradycyjnie „skrzykują” się na profilu społecznościowym Szkoły Nurkowania ANDAtek: https://pl-pl.facebook.com/ANDAtek.Polska/ , a nocują między innymi w położonym tuż nad jeziorem internacie czaplineckiego liceum: http://jeziorotajemnic.pl/wakacje-z-jeziorem-tajemnic/
Przypomnijmy, że to właśnie w tym budynku miała wg miejskiej legendy stacjonować tajna jednostka Kriegsmarine, szkoląca „podwodniaków” w obsłudze miniaturowych okrętów podwodnych. Akcja „Jezioro Tajemnic” ma wyjaśnić, czy jest to prawda.
Ekipa „Jeziora Tajemnic” zachęca także do udziału w konkursie na relację z nurkowania. Termin upływa z końcem listopada br. Dotąd jednak nie wpłynęła żadna praca – a do wygrania jest profesjonalny skafander nurkowy o znacznej wartości! Informacje o konkursie: http://jeziorotajemnic.pl/odkryj-jezioro-tajemnic-z-bare/
Zatoka Ptasia. Na drugim planie jezioro Żerdno (fot. Gmina Czaplinek)
Zatoka Ptasia – opis Marka Haltera:
Za półwyspem Kołomąt mamy szerokie na 1200 m wejście do dużej Zatoki Ptasiej, ograniczone od północy przez Półwysep Drawski. W połowie długości linii wejścia łączącej cyple półwyspów Kołomąt i Drawskiego płytko pod wodą (0,5m) znajduje się skała podwodna. Skałę oznakowano czerwoną boją.
Na zatoce o powierzchni 100 ha są trzy wyspy. Na linii wejścia do zatoki, w odległości 150 m od Półwyspu Drawskiego, leży Wyspa Żurawia, a 200 m dalej w głąb zatoki Wyspa Czapla. Bliżej brzegu półwyspu Kołomąt mamy Wyspę Kaczą. Przejście między Czaplą a Kaczą jest szerokie ledwie na 100 m i dodatkowo jeszcze obustronnie zwężone przez trzciny otaczające wyspy. Dlatego należy między nimi przechodzić w osi przesmyku. Półtorakilometrowy wschodni brzeg Zatoki Ptasiej, należący do półwyspu Kołomąt, jest na całej długości zadrzewiony, a pobrzeże porośnięte szuwarami. W pobliżu niego (30 – 50 m) leżą dwie małe nie nazwane wysepki połączone z lądem pasem trzcin. Ostatnie 600 m tego brzegu należy do jednej z dwóch bezimiennych małych zatok kończących Zatokę Ptasią. Obie zatoki dochodzą do naturalnej grobli wododziałowej, szerokiej na 100 – 150 m, rozdzielającej jezioro Drawsko i jezioro Żerdno. Po grobli biegnie droga krajowa nr 163. Obie końcowe zatoki rozdziela niewielki, zadrzewiony półwysep. Brzeg Kołomątu jest ostatnim fragmentem brzegu wschodniego należącym do miasta Czaplinek. Dalej administrowanie przejmuje Gmina Czaplinek.
Północny brzeg Zatoki Ptasiej, o długości 1 km, należy do zadrzewionego Półwyspu Drawskiego. Dno wzdłuż tej części tego półwyspu stromo opada pod kątem 30 – 45 stopni przez 40 – 50 m od linii brzegowej. Brzeg cypla dochodzący do wody, porośnięty lasem łęgowym na długości 500 m jest płaski, a następnie przechodzi w klifowy, zalesiony bukiem.
Półwysep Drawski, częściowo zalesiony, oddziela Zatokę Ptasią od Zatoki Drahimskiej, do której wejście z plosa głównego ma 600 m. szerokości.
Zapraszamy do nurkowania!