JEZIORO TAJEMNIC. Letni Obóz Koła Naukowego „Metiri” Czaplinek 2016 nad Jeziorem Tajemnic. Niemal kosmiczne efekty będziemy prezentować niebawem! Oto relacja nadesłana przez młodych naukowców.
W dniach 23-25 września 2016 roku odbył się letni obóz Koła Naukowego Geodezji i Kartografii „Metiri” w Czaplinku. Wyjazd zorganizowany był na zaproszenie Starosty Drawskiego Stanisława Kuczyńskiego i jego tematem były działania w ramach Jeziora Tajemnic.
Czym jest Jezioro Tajemnic? Jest to nazwa akcji exploracyjno – historycznej, którem celem jest odkrycie tajemnic Jeziora Drawsko oraz całego Powiatu Drawskiego. Lokalne pogłoski mówią nawet o zatopionych jednej lub kilku ćwiczeniowych łodziach podwodnych z okresu II Wojny Światowej. Studenci Koła Naukowego „Metiri” chętnie przyłączyli się do akcji i w sześcioosobowym składzie pod przewodnictwem opiekuna koła Pana dr. Grzegorza Stępnia przyjechali do Czaplinka.
Pierwszego dnia tuż po przyjeździe, delegacja KN „Metiri” została przywitana przez Pana Stanisława Kuczyńskiego, Starostę Powiatu Drawskiego, wraz z pozostałymi działaczami projektu Jeziora Tajemnic. Opowiedział o całej Akcji, historii miasta oraz regionu. Następnie studenci otrzymali certyfikaty dołączenia do projektu „Jezioro Tajemnic” i wykonane zostało pamiątkowe zdjęcie. Dalej, po szybkim zakwaterowaniu odbyło się ognisko integracyjne.
Drugi dzień wyjazdu rozpoczęty był szybkim śniadaniem, by następnie wyjechać do Starego Drawska nieopodal Czaplinka, gdzie nad „Zamkiem Drahim” zostało wykonanych kilka nalotów fotogrametrycznych naszymi dronami. Zdjęcia wykonane podczas nalotów były robione z różnymi ustawieniami kamer. Jedne z kamerą zorientowaną pionowo w dół, a inne z kamerą pochyloną o 60⁰. Należy także wspomnieć, że przy nalotach wykorzystaliśmy dwa modele wiodącej firmy bezzałogowców DJI Phantoma 3 i Phantoma 4. Wszystkie wykonane zdjęcia posłużą do stworzenia modeli 3D zamku, a także do porównania obu metod fotografowania obiektu. Modele do obejrzenia są pod następującymi linkami:
https://sketchfab.com/models/2c32623034e24b14b5c1ed14ccb65c1d
https://sketchfab.com/models/adce157ba8424d7eaced754276e267c0
Modele opracowywane zostały w programie Agisoft PhotoScan. Jest to świetna platforma do tworzenia trójwymiarowych modeli ze zdjęć wykonanych z bezzałogowców głównie ze względu na jego prostotę. Przy opracowaniu niezbędne jest przeprowadzanie 7 procesów, które w skrócie opisując najpierw łączą zdjęcia (aerotriangulacja przestrzenna), następnie budują chmurę punktów, a dalej łączą chmurę w siatkę i ją teksturują. Dodatkowym zadaniem podczas opracowywania wyników jest także dokładne wskazanie fotopunktów zamierzonych odbiornikiem GNSS – RTK , na zdjęciach na których występują. Takie prace dają świetne rezultaty, ale ich wadą jest bardzo długi czas opracowania, który średnio wynosi około 24h ciągłej pracy komputera.
Rysunek 1 Zrzut ekranu modelu 3D Zamku Drahim w programie Agisoft PhotoScan
W dalszej części dnia studenci udali się także między innymi na plażę w Czaplinku gdzie wykonane zostało kilka filmów oraz zdjęć z bezzałogowców, z których powstanie klip promocyjny z wyjazdu. Pod koniec dnia na boisku internatu, w którym nocowali uczestnicy wyjazdu odbyła się prezentacja wszystkich dronów jakimi dysponowało Koło Naukowe podczas wyjazdu. Liczba bezzałogowców była imponująca, gdyż studenci mieli do dyspozycji 2x DJI Phantom 3, 2x DJI Phantom 4 oraz Sześciowirnikowiec (hexacopter). Dodatkowo do nauki lub doskonalenia umiejętności latania studenci mieli do dyspozycji mały model Syma X5C oraz symulator z profesjonalną aparaturą.
Ostatni trzeci dzień wyjazdu rozpoczął się już trochę po godzinie 6 nalotem w centrum miasta nad Kościołem Rzymskokatolickim pw. Świętej Trójcy, z którego także został wygenerowany model 3D. Następnie wszyscy uczestnicy wyjazdu udali się na śniadanie po którym wykonaliśmy ostatnie loty wyjazdu. Tym razem fotografowanym obiektem była rekonstrukcja warowni średniowiecznej Sławogród w Czaplinku.
Podsumowując, krótki ale intensywny wyjazd KN Metiri – to masa nowych doświadczeń oraz zdobytej wiedzy praktycznej w dziedzinie fotogrametrii, a także pomiarów satelitarnych. Świetna okazja poznania nowych ludzi, w tym zespołu nurków pracujących pod kierownictwem Dariusza de Lorm i miejsc, a także rozwijania swoich zainteresowań oraz doskonalenia nowych umiejętności. Na koniec warto wspomnieć, że tak dużą ilość danych udało się pozyskać także dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym. Przez cały weekend pogoda była słoneczna i bezwietrzna co jest bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo lotów bezzałogowymi systemami latającymi.
Godziny spędzone w powietrzu podczas wyjazdu, to zaledwie początek pracy, gdyż teraz przed studentami kolejne zadanie. Będzie nim opracowanie każdego nalotu i porównanie wyników. Każda chwila spędzona przy pracy z danymi przez studentów to możliwość utrwalenia i poszerzenia wiedzy zdobytej w ciągu roku akademickiego podczas laboratoriów. Dlatego tak ważne są tego typu wyjazdy i mamy nadzieję na zwiększenie ich ilości w przyszłości.
Roman Hałaburda – KN „Metiri”