JEZIORO TAJEMNIC. Na specjalne zamówienie Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim powstał najlepszy tekst locyjny opisujący jezioro Drawsko – specjalnie pod kątem żeglarzy. Został już umieszczony na stronie internetowej projektu „Jezioro Tajemnic” w zakładce Ustalenia/Jezioro Drawsko. Autorem tej perełki jest Redaktor Marek Andrzej Halter.
- M. A. Halter to niestrudzony i bardzo zasłużony popularyzator żeglarstwa, wieloletni współpracownik najbardziej prestiżowych czasopism dotyczących tej tematyki. Aktualnie przebywa na terenie Pojezierza Drawskiego. Jest gościem pensjonatu „Stary Drahim” w Starym Drawsku. Przypomnijmy, ze jest to pierwsza i jak na razie jedyna restauracja, gdzie można zjeść dania związane z akcją „Jezioro Tajemnic”. W menu są tam bowiem apetyczne „U-Booty z jeziora Drawsko”, o których już pisaliśmy.
Pan Marek przyjechał do nas odpocząć, niemniej jednak planuje różnorodne spotkania, m.in. niebawem wygłosi prelekcję dla uczniów czaplineckich szkół. Jest także otwarty na propozycje spotkań z mediami, dotyczące ciekawostek związanych z żeglowaniem i jeziorem Drawsko.
Serdecznie polecamy tekst locyjny Pana Marka! http://jeziorotajemnic.pl/ustalenia/jezioro-drawsko/
Stary Drahim: http://starydrahim.pl/
Marek Andrzej Halter – dziennikarz specjalizujący się w tematyce szlaków wodnych, urodzony w 1937 roku. Ukończył studia na wydziale elektroniki Politechniki Warszawskiej. Od dzieciństwa miał wpajaną rzetelność w poznawaniu świata i tej idei pozostaje wierny. Zamiłowanie do zwiedzania świata, poszanowania i podziwu dla własnego kraju wyniósł z domu rodzinnego. W wieku 6 lat dowiedział się dlaczego piaskarskie łodzie żaglowe na Wiśle w Warszawie potrafią pływać pod wiatr. Wiedzę tę rozszerzał i sprawdzał wielokrotnie w praktyce początkowo budując łódki z kory, a później jako modelarz, a jako instruktor modelarstwa przekazywał ją młodzieży. Na pokładzie łodzi żaglowej pierwszy raz stanął ponad 60 lat temu, w 1953roku. Człowiek bardzo wielu zainteresowań i pasji, jedną z nich jest żeglarstwo jako forma rekreacji oraz dawne szkutnictwo. Łączy je z zainteresowaniami historią, etnografią i kartografią. Dziś jest uznanym dziennikarzem żeglarskim i byłym współpracownikiem miesięcznika „Żagle”. Zajmuje się żeglarstwem i turystyką wodną.
Marek Andrzej Halter przez lata wypracowywał własny styl w dziennikarstwie wodniackim, zgromadził ogromną wiedzę, którą chętnie dzieli się z kolejnymi pokoleniami czytelników, a swoje społecznikowskie zacięcie ukierunkował także na działania z młodzieżą i dla niej. Zawsze przy okazji wyjazdów w teren w celu zbierania materiałów do swoich artykułów przeprowadza wiele rozmów z działaczami i aktywistami terenowymi co zaowocowało powstaniem kilku przystani i klubów wodniackich, głównie młodzieżowych. Jego dotychczasowy podstawowy dorobek dziennikarski to blisko 100 artykułów o tematyce szkutniczej i technicznej oraz ponad 300 artykułów o charakterze locyjnym. Opisuje niezwykle ciekawie, nie tylko pod względem turystycznym, znane i nieznane akweny Polski.
Jego opisy akwenów, często w formie odbitek kserograficznych, krążą wśród wodniaków krajowych i zagranicznych pływających po polskich wodach. Artykuły jego są prawdziwą encyklopedią śródlądowych wód całej Polski, a także miejscowości, marin, portów i przystani, oraz niezastąpionym przewodnikiem turystycznym. Należy podkreślić że redaktor Marek Andrzej Halter posiada znakomite rozeznanie w tym, co się na brzegach polskich akwenów dzieje. Dzięki rozległej wiedzy o wodach śródlądowych w Polsce, w środowiskach wodniackich, zarówno amatorskich jak i profesjonalnych, traktowany jest jako autorytet w skali krajowej. Marek Andrzej Halter jest znany w kraju z wielu inicjatyw na polu popularyzacji i rozwoju turystyki wodnej w Polsce, społecznik.
Za niezwykłe zaangażowanie i ogromny wkład w promocję szlaków wodnych całej Polski a także działalność społeczną na polu popularyzacji turystyki wodnej, odznaczony został Srebrną i Złotą Odznaką „Za zasługi dla sportu”, Złotym Medalem „Za Zasługi dla Ligi Obrony Kraju’1, „Złotą Honorową Odznaką PTTK”, „Specjalną Nagrodą Przyjaznego Brzegu za rok 2013″ oraz wyróżniony wieloma honorami przez kluby, organizacje i instytucje w całym kraju.